АКСУМИТИТЕ - Изчезналите цивилизации

Отиване към съдържанието

Главно меню:

АКСУМИТИТЕ

АФРИКА

Царство Аксум е голямо царство в Североизточна Африка, съществувало от 1 век пр.н.е. до около 10 век. След разпадът му териториите са завладени от арабите, но до периода на Късното Средновековие земите на Аксум остават познати на европейците просто като Етиопия.
Първоначално се е смятало, че царството Аксум е основано от семитското племе сабеи, които са прекосили Червено море през Йемен. С времето тази хипотеза е отхвърлена и днес се смята, че произходът на аксумитите е местен. Езикът геез, който е бил основният в царството, няма връзка със сабейския, както по-рано се е предполагало.
Засилването на аксумитското влияние започва в края на 2 и началото на 3 век. В края на 3 век пророкът Мани определя царство Аксум като една от великите държави по това време, заедно с Персия, Рим и Китай. Приблизително по същото време започва и сеченето на собствена валута.

Аксумитите приемат Християнството между 325 и 328 година по време на управлението на цар Езана. След покръстването царство Аксум става първата държава в света, която изобразява Светия Кръст на своите пари. В първия Златен век територията на царството се е простирала върху части днешните Етиопия, Еритрея, Северен Судан, Южен Египет, западните части на Йемен и Саудитска Арабия, Джибути и западна Сомалия.

 
Назад към съдържанието | Назад към главното меню